MAC Damascus japonský kuchařský nůž Santoku 180 mm

5 829,- Kč s DPH
4 817,- Kč bez DPH

Toto zboží už bohužel není skladem, ozvěte se nám e-mail info@macnoze.cz a my Vám obratem zjistíme, kdy bude opět naskladněn.

Dostupnost VYPRODÁNO
Kód DA-SK-180
Celková délka 310 mm
Hmotnost 233 g
Délka čepele 180 mm
Použití Nože na maso, Univerzální nože, Nože na sushi, Nože na ryby, Nože na ovoce a zeleninu
Jádro nože MAC ocel AUS8
Rukojeť Vrstvené dřevo Pakka
Počet vrstev oceli 64
Vysoká tvrdost čepele 58 HRC
Dárková krabička Ano
Výrobce MAC Corporation Japan

Japonský nůž Santoku

Japonský nůž Santoku MAC Damascus DA-SK-180 s délkou čepele 180mm je určený jako základní nůž pro univerzální použití do všech kuchyní.Čepel je obvykle kratší než má kuchařský nůž s vyrazně odlišnou geometrií. Japonci si tento nůž chválí také pro tenké ostří, které umožňuje čistý řez, díky čemuž z krájeých surovin neunikne zbytečně šťava. Rozměry čepele umožňují nakrájenou surovinu podebrat a přenést na pánev. Zpracovat s ním můžete maso, ryby, zeleninu, ovoce, ale také ho využijete při připravě sushi.

 • tvrdost 61 HRC Rockwellovy stupnice
 • oboustranně broušený
 • damascus vrstvený design
 • dokonalé vyvážení pro pohodlnou prácí s nožem
 • odolná a pevná rukojeť
 • není vhodné mýt v myčce
 • dárková krabička

Nůž tři ctností

Japonské slovo "santoku" se označuje jako "tři ctnosti". To svědčí o všestrannosti tohoto nožového stylu a druhu řezů, vyniká v řezání, rozkrájení a mletí. Nůž Santoku je často prohlašován za fúzi mezi šéfkuchařským nožem a nakiri, což Vám přináší výhody obou zmíněných.

Popis Damascus série

Luxusní dobře vyvážené kuchyňské nože s pohodlnou ergonomickou rukojetí usnadňují práci pod přirozeným úhlem. Nádherné čepele jsou vyráběny z 64 vrstev nerezové oceli, jádro nože je vyrobeno z oceli MAC – ze stejné vysokouhlíkové litiny molybden-chromu, která v průběhu let udělala z nožů MAC jedny z nejpopulárnějších nožů na celém světě.
Ocel Damascus – AUS8 jádro (Ocel MAC), 32 střídavé vrstvy oceli 410 a 430 z nerezové oceli na každé straně čepele (všech 64 vrstev).

Historie Damascenské oceli

Damascus (damašková) ocel má velmi dobré mechanické vlastnosti, byla používána ve středověku pro výrobu sečných zbraní. Název je odvozen od města Damašek v Sýrií, v jehož okolí bylo v období středověku mnoho dílen vyrábějících meče a šavle jedinečné kvality. Sečná zbraň z damascenské oceli byla vyráběna v kolem let 900–1600 n.l. na Blízkém východě. Důvody téměř celého zániku výroby těchto zbraní v 17. století nejsou zcela známy. Proces výroby damascenské oceli podléhal tajemství. V evropských zemích se takto kvalitní materiál oceli nikdy nepodařilo napodobit.

Aby vám nože Mac sloužily, co nejdéle dodržujte tato jednoduchá pravidla:

 1. Žádné kuchyňské nože vyrobené z vysoce kvalitní oceli s dlouhou životností by se neměly z důvodu vysoké teploty a silně působících čistících prostředků mýt v myčce.
 2. Po použití omyjte nůž jemnou mycí houbičkou a kuchyňským čisticím prostředkem, poté důkladně opláchněte. Nůž otřete jemným hadříkem dosucha. Po krájení citrusových plodů, cibule, rajčat a dalších surovin je opravdu důležité nůž důkladně omýt.
 3. Nevystavujte nůž dlouhodobému kontaktu s vodou nebo solí!
 4. Nože vyrobené z uhlíkové oceli nejsou nerezové a vyžadují větší péči při prvních použitích. Doporučujeme čepel nože po každém použití omýt, osušit a přetřít hadříkem namočeným v oleji. Zvýší se tak jeho odolnost proti korozi. Drobnou rez nebo patinu odstraníte broušením na kvalitních japonských vodních kamenech.
 5. Nože skladujte odděleně od ostatního kuchyňského příslušenství.
 6. Nepoužívejte nože ke krájení tvrdých surovin, jako jsou například zmražené potraviny nebo kosti. K tomu slouží speciální nože, které najdete v nabídce na našem eshopu.

Více o péči o kuchyňské nože MAC ...

Doporučujeme brousit nože pouze na kvalitních vodních kamenech! Jak často? Záleží, jak často nože používáte. Profesionálním kuchařům, kteří nože používají téměř denně, doporučujeme je jednou měsíčně brousit na vodních kamenech a před každým použitím dobrušovat ostří na ocílce. Domácím kulinářům doporučujeme jednou za tři měsíce nože brousit na vodních kamenech a ostří dobrušovat ocílkou podle potřeby.

Nedoporučujeme používat k ostření nožů jednoduché ostřice. Tento způsob ostření je pouze výpomocný, pokud nemáte dostatek času nabrousit nůž na kvalitních brusných vodních kamenech.

Více o broušení nožů MAC ...